OYUNCU / YÖNETMEN / EKİP

REHA ÖZCAN

Oyuncu

1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oyunculuk Bölümü'nden mezun oldu.  Aynı yıl Trabzon Ulusal Tiyatrosu’nda profesyonel kariyerine başladı. 2016 yılında Ulusal  Tiyatro'dan 30 yıl boyunca oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptıktan sonra emekli oldu.

 

Reha Özcan 40'ın üzerinde oyunda başrol oynadı ve çeşitli prestijli tiyatro ödüllerinde 6 kez  “en iyi erkek oyuncu” ödülünü aldı. “Bedensiz Kadın” oyununda oynadığı rolle 2011 Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.Ayrıca 15'in üzerinde filmde  rol aldı ve “Dark Cloud” adlı filmiyle uluslararası ödüller aldı.

2015 yılında “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” oyunu ile Edinburgh Fringe, 2016’da aynı oyunla hem Fransa’nın saygın  tiyatro festivali d’Avignon hem de Edinburg Fringe’de toplam 23 temsil yaptı. İtalya, Makedonya, Romanya, Fransa, Rusya,  Beyaz Rusya’da çeşitli oyunlarla festivallerde ülkemizi temsil etmiştir. 2017-2018 sezonunda kendi projesi olan ve kendisinin  yönettiği ''Ruki'' oyununu 20'den fazla yerde sahneledi. ''Ruki''oyunu ile Edinburg Fringe Festivali'ne katılarak ''Ruki'' oyununu  ingilizce oynadı.

Reha Özcan 2016’da Devlet Tiyatrosundan emekli olduktan sonra, kendisine usta olarak seçtiği rahmetli Mehmet Ulusoy’un  oyun öncesi ekibine söylediği, ”iyiliğe kaçalım” cümlesini yol belirleyici olarak aldı. Oyunlarını yaparken Türk  tiyatro geleneğinden beslenerek ve aynı zamanda modern dünyanın sunduğu teknolojik araçları oyunun içine dahil ederek, oyunu  evrensel temalarla şekillendirip, bu bileşimin medeniyetin kendisi ile yüzleşmesini istemektedir. Reha Özcan halen “Mucize  Doktor” adlı TV dizisinde oynamaya devam ediyor. “Bir Garip Orhan Veli” oyunu ile 2020 yılında tiyatro severler ile buluşmaya  hazırlanıyor. Bu oyunun yurt dışında çeşitli tiyatro ve festivallerde yer alması planlanıyor.

www.rehaozcan.com

MURAT SARI

Yönetmen

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan mezun oldu. Bir  yıl Kenter Tiyatrosu'nda oyuncu olarak görev aldı. Sonrasında Devlet  Tiyatrosu'na girdi. 25'in üzerinde reji yaptı.

 

İzmir Devlet Tiyatrosu'nda yönettiği Oğuz Atay'ın ''Oyunlarla  Yaşayanlar'' adlı oyunuyla ve  Bursa Ekim Sanat Tiyatrosu'nda  yönettiği ''Barut Fıçısı'' oyunuyla Direkler Arası En İyi Yönetmen  Ödülünü iki kez aldı. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda görev almaya  devam ediyor.

AYŞEGÜL HARDERN

Yönetmen

1977 yılında Eskişehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümündeki eğitiminin ardından Nottingham New College’da İngilizce eğitimi tamamladı. Uzun yıllar yurtdışı eğitim koordinatörü olarak görev yaptı. Tiyatroya olan tutkusu nedeni ile kariyerine ara verip, İstanbul’da tiyatro eğitimi aldı, ardından iki tiyatro oyununda rol aldı ve İngilizceden Türkçeye, Türkçeden İngilizceye oyun çevirleri yapmaya başladı. Bu süreçte Oğulcan Kırca ile senaryo yazarlığı eğitimi aldı.
2016 yılında Londra’ya taşınmasının ardından LAMDA (London Academy of Music and Dramatic Arts)’da oyunculuk ve fiziksel tiyatro eğitimini tamamladı. Deneyimleri sonucunda tiyatroda yaratıcı süreçte yer almanın keyif verdiğini keşfetti ve Royal Central School of Speech and Drama’da yönetmenlik eğitimine katıldı. Londra’da Go Solo, Moliere vb bir çok eğitim ve workshopa katılmıştır ve katılmaktadır.
Bir çok oyunda çevirmen, dramaturg, yönetmen yardımcısı, yönetmen olarak görev almıştır. 2018 yılında Edinburgh Fringe Festivali’nde Reha Özcan tarafında İngilizce oynanan “Ruki” oyununda yönetmen yardımcılığı, çevirmenlik yapmasının yanı sıra organizasyonunu üstlenmiştir.
Londra’da eğitimlerine devam etmekte ve Londra ve Türkiye’de tiyatro yönetmenlik çalışmaları yapmaktadır.
İngilizce’den Türkçe’ye ve Türkçe’den İngilizce’ye bir çok çevirisi bulunmaktadır.

AYŞE SEDEF AYTER

Işık Tasarım

1974’de Ankara’da doğdu. İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü lisans ve yüksek lisans programlarının ardından 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Koro Şarkıcılığı Bölümü'nden mezun oldu. 1999-2001 yılları arasında London Academy of Music and Dramatic Arts (LAMDA) "Stage Management and Technical Theatre" (Sahne Yönetimi ve Tekniği) Bölümü'nde ışık tasarımı eğitim aldı.  Ayter, halen serbest ışık tasarımcısı, teknik danışman ve dramaturg olarak çalışmalarına devam etmektedir.

NEJAT DİMİLİ

MÜZİK

1987 Bursa doğumlu Nejat Dimili, 2001 yılı itibarıyla Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano  ve keman eğitimiyle, müzik hayatına profesyonel anlamda adım attı. 2004’te Avrupa Gençlik Senfoni Orkestrası’na davet edildi. Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ve Musikschule Rathenow tarafından  kurulan Senfoni Orkestrası’nda başkemancı olarak görev aldı ve yurt içi - yurt dışı turnelerinde çaldı. Üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Bölümü Keman Ana  Sanat Dalı’nda sürdürdü. Bu süreçte Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde ve Azerbaycan Bakü’de senfoni orkestralarıyla konserler verdi.

REHA SAKAR

Animasyon

1981 yılında İstanbul'da doğdu. Resim yapmaya 7 yaşında ressam annesinin atolyesinde başladı ve üniversiteye kadar ilgisi artarak devam etti.
Istanbul Universitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bolumunde okurken dijital animasyon ve cizimlere basladi. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra British Colombia Teknoloji Enstitüsü'nde Dijital Animasyon üzerine iki yıl eğitim aldı. Kanada'ya taşınmadan önce ki dönemde Teknoloji Kanalında
"Bilisim Park" isimli programı hazırlayıp sundu.Bu programda 3D modelleme ve photoshop ile ilgili eğitimlere yer verildi. 2018 yilinda uzun bir aradan sonra suluboyaya tekrar baslayarak Kanada'da bu alanda egitimler düzenlemeye başlamıştır.
Dijital ortamda ise onde gelen oyun ve film sirketleriyle olan çalışmaları 2010 yılından beri devam etmektedir. Bu kapsamdaki projelerin bazıları; Call of Duty, Diablo 3, Mafia 3, The Elder Scrolls Online: Morrowind, Shadow of the Tomb Raider, Marvel's Avenger, World War Z, Rango, Batman Dark Knight Rises ve Amerikan ligleri, NHL, NBA, NFL, MLB.

©2020  / Bir Garip Orhan Veli  /  Reha Özcan